Wiele gałęzi przemysłu korzysta powszechnie z różnego rodzaju gazów technicznych. Wykorzystuje się je przykładowo do produkcji napojów gazowanych, do prac spawalniczych czy nawet w kuchenkach domowych. Zależnie od rodzaju występują one w jednym z dwóch stanów skupienia, to znaczy skroplonym i lotnym. Każdy taki gaz cechuje się innymi właściwościami fizycznymi i chemicznymi, niektóre z nich są na przykład łatwopalne i trzeba przy nich uważać. Do przechowywania takich gazów służą dedykowane butle, wykonane najczęściej z aluminium albo stali.
Każdy rodzaj gazu wymagał będzie innej odmiany butli, a zamiana ich przeważnie nie jest możliwa. Ze względu na duże ciśnienia i istniejące przy tym ryzyko wybuchnięcia takie Butle na gazy techniczne wymagają odpowiedniego traktowania oraz przechowywania. W pierwszej kolejności należy unikać ich uderzania i rzucania, gdyż może to być bardzo niebezpieczne. Unikać też należy wysokich temperatur, dlatego nie można ich trzymać blisko źródeł ciepła albo na słońcu. Najodpowiedniejsze do tego będą zacienione pomieszczenia z dobrym wentylowaniem, w których dodatkowo będzie możliwość ustawienia takich butli na stojąco. Koniecznie należy obserwować, czy nie dzieje się nic niepokojącego, czy to z samą butlą, czy zaworem. Jeżeli zauważone zostaną jakieś nieszczelności, to należy do tego wezwać odpowiedniego specjalistę.
Pod żadnym pozorem nie można samemu przeprowadzać żadnych napraw, ponieważ może to być niebezpieczne. Przepisy w naszym kraju wymagają też, żeby każda Butla spawalnicza posiadała homologację. Jest to niezwykle istotna rzecz, ponieważ w ten sposób będzie wiadomo, czy będzie ją można w dalszym ciągu użytkować, czy należy poddać złomowaniu. Podczas takiej homologacji jest dokładnie sprawdzany techniczny stan w środku i na zewnątrz, oraz wykonywana jest próba ciśnieniowa. Pozytywny wynik badania technicznego oznaczony być powinien na powierzchni butli, właściciel także otrzyma odpowiednie dokumenty.
+Tekst Sponsorowany+